افتتاح معدن ذغال سنگ اسپین سنگ در غور

غور:   تاریخ: ۲۹/۱۰/۱۴۰۰ معدن ذغال سنگ اسپین سنگ ولسوالی الله یار ولایت غور امروز افتتاح و به بهره برداری سپرده شد. امروز چهارشنبه شماری از مسوولان محلی امارت اسلامی در ولایت غور جهت افتتاح معدن ذغال به قریه اسپین سنگ ولسوالی الله یار این ولایت سفر نمودند. مراسم گشایش استخراج این معدن ذغال سنگ […]

غور:

 

تاریخ: ۲۹/۱۰/۱۴۰۰

معدن ذغال سنگ اسپین سنگ ولسوالی الله یار ولایت غور امروز افتتاح و به بهره برداری سپرده شد.

امروز چهارشنبه شماری از مسوولان محلی امارت اسلامی در ولایت غور جهت افتتاح معدن ذغال به قریه اسپین سنگ ولسوالی الله یار این ولایت سفر نمودند.

مراسم گشایش استخراج این معدن ذغال سنگ که توسط شرکت استخراج کننده ذغال سنگ نور امید برگزار شده بود  از سوی ساکنان محل و مقام های محلی غور استقبال گرم شد.

مسوولان امارت اسلامی در غور استخراج معدن ذغال سنگ اسپین سنگ را گامی مثبت در راستای فقرزدایی و اشتغال زایی می خوانند.

حاجی رحمت الله امانی رییس اداری مقام ولایت غور که در این مراسم حضور داشت، گفت: استخراج معادن در رشد اقتصادی و انکشافی کشور  نقش بسزای دارد و امارت اسلامی مصمم است تا در کشف و استخراج معادن کشور  تلاش نماید.

رییس اداری ولایت غور به ساکنان این ولایت بشارت می دهد که شماری از معادن دیگر نیز در غور شناسایی شده است.

بنابر نقل قول حاجی امانی؛ معادن ذغال سنگ، سرب، مرمر و گچ در ولسوالی تولک، سیماب در ولسوالی تیوره، و برخی معادن دیگر نیز در ولسوالی های ولایت غور تشخیص شده است و در آینده ها استخراج خواهند شد.

به گفته مسوولان محلی امارت اسلامی؛ در ولایت غور بیش از ۸۰ معدن تا هنوز دست ناخورده وجود دارد.

مولوی عبدالحکیم حکمت رییس معادن و پترولیم غور، این ولایت را یکی از ساحات  غنی  از لحاظ معادن گوناگون خوانده گفت: غور از سالها در محرومی بسر برده و استخراج معادن مرهمی  بر قفر و تنگدستی ساکنان این ولایت خواهد گذاشت.

رییس اداره معادن و پترولیم غور استخراج معدن ذغال سنگ، اسپین سنگ را مفید خوانده و از مسوولان امارت اسلامی خواست تا برای استخراج معادن این ولایت همکاری کنند.

در همین حال انجینر عبدالواحد شهریار، مسوول شرکت استخراج کننده، ذغال اسپین سنگ را با کفیت اعلام می کند.

به گفته آقای شهریار، با بهره برداری و گسیل این ذغال سنگ به بازار های غور و ولایت های همجوار، نرخ این ماده محروقاتی با ارزش، کاهش چشم گیر خواهد داشت.

به همین ترتیب مولوی احمد الله لبیب، قوماندان امنیه غور از تامین امینت شرکت استخراج کننده ذغال سنگ اطمینان کامل داده گفت که بر هیچ فرد و گروهی اجازه اخلال امنیت را نمی دهد.

گفتنی است که کار استخراج ذغال اسپین سنگ بیشتر از ۲۰ روز است که جریان دارد و  تا اکنون تعداد کارکنان آن بیش از ۲۰ نفر می رسد.

معادن ذغال سنگ در افغانستان به شکل کمر بندی می مانند که از ولایت بدخشان در شمال شرق کشور شروع شده و از ولایت  های تخار، بغلان، سمنگان، بامیان، سرپل و غور گذشته و در ولایت هرات در غرب کشور پایان می یابد.